Komoly figyelmeztetést kapott az MNB: csak óvatosan a lassítással! – Portfolio

A magyar gazdaság kilátásairól is szó lesz a Budapest Economic Forum konferencián október 19-én. Foglalja le a helyét most!

Jó erőben a magyar gazdaság, de vannak kockázatok

A magyar GDP túltette magát a koronavírus-járvány miatti visszaesésen, a kormány minden eszközt bevet, hogy a jövő évi választások előtt felpörgesse a növekedést, miközben a jegybank megkezdte a monetáris politika normalizációját – foglalták össze negyedéves elemzésükben az UniCredit szakemberei. Ugyanakkor szerintük sem megy minden gond nélkül, a globális beszállítói láncokkal kapcsolatos fennakadások ugyanis érintik a magyar autóipart is, a járványügyi lezárások pedig a külföldi turistákat tartották távol.

Így legalább rövidtávon új növekedési modellt kell találnia Magyarországnak, hogy tartani tudja a lépést a szomszédaival

– olvasható a bank elemzésében.

 Az UniCreditnél most azt becsülik, hogy az idén 7 százalék körüli tempóban bővülhet a magyar gazdaság, majd 2022-ben 5,4 százalékos GDP-bővülés jöhet. A korábbi véleményükhöz képest most javították a fogyasztás hozzájárulását a növekedésen belül, így ennek a szerepe nagyobb lehet, mint a beruházásoké. Ebben szerepe van a jövő évi választások előtt beígért pénzbeli transzfereknek, például az szja-visszatérítésnek is. Ennek a forrása kétfelől érkezhet: egyrészt a gazdaság gyors visszapattanása a költségvetési bevételeket is növeli, másrészt pedig a fiskális politika még jövőre is laza maradhat, az elemzők számításai szerint a magyar pénzforgalmi hiány a legmagasabb lehet a régióban.

Emiatt az UniCredit szerint a GDP-arányos államadósság csak 2023-tól kezd majd csökkenni, addig 80% körül stagnál. Ennek egyik következménye pedig az lehet, hogy még a kifejezetten erős növekedés mellett is kivárhatnak a hitelminősítők a további felminősítésekkel legalább 2023-ig.

A forint kilátásai és a magyar monetáris politika alakulása is szóba kerül többek között Dan Bucsa, az Unicredit Bank elemzőjének részvételével. Vegye meg jegyét a Budapest Economic Forumra!

Az elemzők úgy vélik, hogy a jövő évi választások előtt nem lesz megegyezés az uniós helyreállítási alap folyósításáról, ehhez ugyanis a magyar kormánynak kellene engedményeket tennie, amit a választások előtt nem fog meglépni.

A magyar ingatlanpiaccal kapcsolatban a bank elemzői azt emelik ki elsősorban, hogy az építőipari cégek egyre nehezebben találnak munkaerőt és nyersanyagot, főleg miután utóbbi exportját betiltották. A lakások iránti kereslet továbbra is erős, miközben az árak alig korrigáltak, ez pedig

növelte egy esetleges buborék kialakulásának kockázatát.

Főleg úgy, hogy a jelzáloghitel-kihelyezések tovább gyorsultak az elmúlt időszakban, miközben a lakáspiaci kínálat legalább fél éve gyenge.

Az infláció még okozhat gondot

Azt már az MNB is elismeri, hogy az infláció az év végére akár 6% közelébe is emelkedhet, utána viszont a jegybank gyors csökkenésre számít, 2022 őszére elérhetőnek tartja a 3%-os cél elérését. Az Unicredit szakemberei azonban nem ennyire optimisták, aminek három oka van:

  1. A fogyasztás várhatóan továbbra is erős lesz. Szerintük a ciklikus inflációban egyelőre nem jött el a tetőzés, ahonnan majd időbe telik a csökkenés.
  2. A globálisan tapasztalható nehézségek a beszállítói láncokban emelhetik a tartós fogyasztási cikkek árát, a normális termeléshez pedig csak 2022 második felében térhetnek vissza.
  3. Az elemzők szerint a választások után a kormány megemelheti néhány termék szabályozott árát. Kiemelik, hogy az energiaárak az idén stagnáltak Magyarországon, miközben egész Európa az elszálló gáz- és áramárak miatt aggódik. Ezt a kormánynak előbb-utóbb ki kell igazítania, vagy még nagyobb támogatást kell adnia, ami a költségvetés helyzetét rontja.

Vigyáznia kell az MNB-nek a vásárlások lassításával

Az MNB tavasz óta szigorúbbá vált monetáris politikájában és eddig végrehajtotta az összes beígért kamatemelést. Az Unicredit elemzői szerint az év végéig marad a havi 15 bázispontos ütem, amivel 2,1 százalékra emelkedhet az alapkamat. Utána szerintük a vártnál lassabban csökkenő infláció miatt 2022 közepéig még tovább kell szigorítani 2,5%-ig. Így a forint a régió legmagasabb kamattartalmával várhatóan nem gyengül tovább, a jelenlegi árfolyam környékén oldalazhat 2022-ben. A kamatemelések után már most jobb helyzetben van a forint, szerepét elsősorban a lengyel zloty vette át a régióban finanszírozó devizaként.

Ennyi volt a tőzsdeválság? Használja ki a piaci mozgást, keresse kollégáinkat! Start

A jegybank eszközvásárlási programjával kapcsolatban az elemzők egy korábbi anyaguk következtetését emelik ki:

nehéz lesz úgy visszafognia a vásárlásokat az MNB-nek, hogy közben elkerülje a hosszú hozamok jelentős emelkedését.

Bucsa Dan

UniCredit Bank, közgazdász, Kelet-Közép Európa

Dan Bucsa a kelet-közép-európai térségért (CEE) felelős közgazdász az UniCredit Banknál Londonban. 2012 szeptemberében csatlakozott a bankhoz az UniCredit Bank Romaniától, ahol korábban vezető közgazd

Tovább

Dan Bucsa a kelet-közép-európai térségért (CEE) felelős közgazdász az UniCredit Banknál Londonban. 2012 szeptemberében csatlakozott a bankhoz az UniCredit Bank Romaniától, ahol korábban vezető közgazd Tovább

A hozamemelkedés mértéke elsősorban a külső környezeten múlhat, egy kedvező hangulatban a tízéves hozam a jelenlegi 3,2%-ról 4% környékére emelkedhet, ha viszont még a globális hangulat sem lesz támogató, akkor egy kockázatkerülő időszakban az 5% is elérhető.

Címlapkép: Getty Images

Neked Ajánljuk