Ha az élmény és a stílus számít, nem az ár vagy a csomagtartó – Origo

Nagy siker a Porsche első teljesen elektromos autója, a Taycan, több országban egyenesen a legkeresettebb modellje a stuttgarti gyártónak. Immár három karosszériaváltozatban is kínálják, melyekből a legújabbat, a Sport Turismo nevű kombit próbáltuk ki.

Nagyobbat harap a Taycan Sport Turismo, mint egy grizzly, főleg a 761 lóerős Turbo S változat. Kattintson a képre, galéria nyílik!Forrás: Ruschel Zoltán

A nemzetközi menetpróba előtt néhány nappal jött a hír, hogy az Európai Unió első körben megszavazta a belsőégésű motorok betiltását 2035-től. Bár a döntés még nem végleges (pont a németek nem támogatják), és csak az új autók értékesítésére vonatkozna, máris nagy vitákat generált. A Porsche azonban már felkészült az elektromos átállásra, hiszen a sportautó-gyártók közül még csak nekik van tisztán elektromos autójuk, a 2019 végén bemutatott Taycan.

Terepkombiból sima kombi

Hiába kombi, lapos a hátsó szélvédő esése, ami mutatja, hogy nem teherhordásra készültForrás: Ruschel Zoltán

A normál változat (Sport Sedan) a Panamerához hasonló, négyajtós kupé formát kínál, ezt követte tavaly a Cross Turismo, a terepkombira hasonlító, de akár shooting brake-nek is hívható nagyobb rakterű változat, enyhe hasmagasság emeléssel és az Allroad-jellegű kombikról elmaradhatatlan, fényezetlen műanyag védőelemekkel. Idén a most kipróbált Sport Turismóval bővült a kínálat. Ennél volt a legkönnyebb dolga a fejlesztőmérnököknek, a Cross Turismóból kiindulva egyszerűen lesüllyesztették futóművet és lepattintották a műanyag védőelemeket, így létrejött a normál kombi/shooting brake verzió.

A Taycan Cross Turismo hasmagassága két centivel nagyobb, és műanyag védőemeleket visel a karosszériájánForrás: Porsche

Élőben a Taycan Sport Turismo a normál Taycanhoz hasonló, impozáns látványt nyújt, a különbségek csak a B-oszlop után jelentkeznek. Nekem személy szerint tetszik a kombis fenék is, de talán a lapos, a 911-est idéző hátsó még jobban áll neki. Három nagy előnye van ennek a karosszériának a limuzin-kupéhoz képest: a 41 literrel nagyobb csomagtér, a nagyobb hátsó nyílás (a hátsó ajtó itt az üveggel együtt nyílik, így ez a változat ötajtósnak mondható), és a 3,6 centivel nagyobb fejtér a hátsó utasoknak.

Csak a SUV-okból ad el többet a Porsche

A Porsche 2021-ben több mint 300 ezer autót értékesített világszerte. Ebből 88 ezer volt Macan, 83 ezer Cayenne, de a házon belüli harmadik helyet már a Taycan-család szerezte meg 41 ezer darabbal, ami több mint duplája a 2020-as eladásainak. Mára közel minden hetedik eladott Porsche a Taycan nevet viseli, és minden esély megvan rá, hogy 2022-ben ezt is meghaladja majd az elektromos modell aránya. A Porsche számításai szerint a három karosszériaváltozat közül a Sport Sedan lesz a legnépszerűbb, ezt követi a terepkombi (Cross Turismo) és a most kipróbált normál kombi (Sport Turismo).

Ez is vérbeli Taycan

A kombi karosszéria érkezésével egy időben az akkut vezérlő szoftvert is frissítették, ami növelte a hatótávot. Egyes változatok már közel 500 km-t tudnak menni két töltés között, persze csak lassan hajtva, klíma nélkülForrás: Ruschel Zoltán

Műszakilag a Sport Turismo mindent megörökölt a normál Taycantól, így az akkumulátor, a 800 voltos elektromos architektúra, és a kétfokozatú sebességváltóval ellátott elektromos hajtáslánc is azonos. Az alapmodell egy darab, hátul hajtó villanymotorral és 408 lóerős csúcs-, és 326 lóerős állandó teljesítménnyel érkezik. Ezt 79,2 kWh-s akkumulátorral párosítják, a százra gyorsulás 5,2 másodpercig tart, 230 km/h a végsebesség. Egyedül ez a kivitel kap hagyományos, tekercsrugós felfüggesztést, adaptív lengéscsillapítókkal.

Nem a legnagyobb, de gyors, jó felbontású és könnyen kezelhető az érintőképernyős menüForrás: Ruschel Zoltán

A 4S jelű kivitel már 530 lóerőt kínál rajtprogram bekapcsolásakor (normál esetben 435-öt), két motorral, összkerékhajtással, adaptív légrugókkal. 100-ra csupán 4 másodperc alatt ugrik fel és egészen 250-ig hajszolhatjuk az elektronokat. A két alapváltozat elérhető Battery Plus csomaggal is, amely nagyobb, 93,4 kWh-s akkumulátort, 13 százalékkal növelt hatótávot (417-498 km), és 476 (380), illetve 571 (490) lóerőre feltekert teljesítményt jelent.

Egyben le tudná nyelni a kis Abarth-ot, az első féke majdnem akkora, mint az 500-as egész felnijeForrás: Ruschel Zoltán

A Cross Turismóból nem létező, vezetési élményre, nem pedig gyorsulási és teljesítményrekordok hajszolásra optimalizált GTS kivitel már alapáron a nagyobb akkut kapja meg. Igaz, a mágikus 500 km-t ennek sem éri el a maximális WLTP hatótávja, ellentétben a szedánnal, ami akár 504 km-t is megtehet egy töltéssel. Mi a magyarázat a 3 százalékos különbségre? A kombi hajszálnyival (15-34 kg) nagyobb tömege és rosszabb légellenállása. Ezek azonban olyan elhanyagolható különbségek, hogy a gyorsulási és végsebesség-adatokat egyik motorverziónál sem befolyásolják. Amúgy a GTS-nél már 598 lóerőt szabadít rá a négy kerékre a rajtprogram, normál esetben pedig 517 lóerő áll a vezető rendelkezésére. A végsebesség változatlanul 250 km/h, de csupán 3,7 másodperc kell a 100-ra gyorsuláshoz.

Turbónak hívják, de ebben nem fütyül semmi

Olyan mélyen ül az ember, mint egy 911-esben, ami nem könnyíti meg az idősek számára a be- és kiszállást. Négy óriáskijelző is van, még az utas elé is tettek egyetForrás: Ruschel Zoltán

Akinek ez sem elég, annak készül a Taycan Turbo Sport Turismo. A neve régen még egy benzinmotorra tett, kipufogógázzal hajtott feltöltőre utalt, amióta viszont szinte minden 911-es turbós, és elektromos autó is van a kínálatban, a Porsche a modelljei legerősebb verzióinak, vagyis a német autópályák belső sávjait legjobban takarító kiviteleknek adja. Már leírva is bizsergetően hangzik a Taycan Turbo Sport Turismo 680 (625) lóerős teljesítménye és 850 Nm-es nyomatéka, a 0-100-as sprintet ezzel már 3,2 másodperc alatt letudjuk, és a 250 km/h-nál leszabályozó átlagos luxusautókat megelőzhetjük, mert csak 260-nál ér véget a gyorsulás.

A slusszkulcs jól hozza a Taycan sziluettjétForrás: Ruschel Zoltán

Végül pedig ott a kínálat non plus ultrája, a Turbo S, ami rajtprogrammal 761 lóerőt és 1050 Nm nyomatékot kínál, ennélfogva az adatait böngészve inkább tűnik kerekeken guruló rakétának, mint autónak. 2,8 másodperces gyorsulási ideje már bőven a szupersportautók szintje, igaz, a Tesla Model S Plaid és a Lucid Air még nála is fürgébb.

A cikk folytatódik a második oldalon. Kattintson tovább!

Neked Ajánljuk