Az Ethereum útja a világuralom felé – Kétszer annyit is érhet a Bitcoin nagy kihívója – Portfolio

Mennyit érthet az Ethereum?

Az ethereum értékét (és általánosságban bármely kriptovalutát) illetően nehéz kapaszkodókat találni, hiszen még a világ legnagyobb bankjai és elemzőházai sem rendelkeznek nyilvános célárral. Emellett viszont rengeteg szakértő van a témában, de látszik, hogy a vélemények nagyon megosztottak.

  • A Forbes gyűjtése szerint (35 résztvevővel) az ethereum árfolyama 20 000 dollárra emelkedhet 2025-ig.
  • A PrimeXBT elemzése szerint az ethereum árfolyama idén elérheti az 14 000 dollárt.
  • A Digitalcoin szerint az ethereum 2025-re elérheti a 7 929 dollárt.
  • A Walletinvestor 5 éves célára 12 500 dollár környékén mozog.
  • A Trading Beasts szerint az ethereum árfolyama 2300 dollár körül lehet idén decemberben.

Ezekből a példákból látszik, hogy nagyon széles skálán mozognak az ethereumra adott célárak, és a legtöbb esetben az is kérdéses, hogy megbízható számítás áll-e ezek mögött. Kriptovalutákat beárazni ugyanis egyáltalán nem könnyű, hiszen az általuk elérhető célpiac mérete, növekedési üteme vagy a lehetséges versenytársak tudása, a fejlesztések, frissítések hatásai, a szabályozói környezet változása, valamint a tokenek kínálatának változása nehezen árazhatók be.

A Vineyard Holdings nevű alapkezelő most egy érdekes értékelési modellel állt elő az ethereumra, ők részben vállalatértékelési, részben pedig opciós árazási modellek alapján próbálták meghatározni az ethereum értékét. Az elemzést nyilvánvalóan érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen egyrészt olyan módszereket használnak kriptovaluták árazására, amik nem arra valók, másrészt számtalan feltételezéssel éltek a jövőbeni cash flow-k, illetve fair értékek meghatározásakor, de összességében érdekes gondolatmenet, amit az alapkezelő követett.

Az elemzésben egyébként szerepeltetnek egy ábrát, amin az ethereumra adott kvázi célárak szerepelnek, ebből is jól látszik, hogy az Excel sok mindent elbír:

Forrás: Vineyard

Egy érdekes árazási modell

A Vineyard egy kriptovalutáknál rendhagyó értékelési modellt használ, hiszen részben a vállalatértékelés módszereivel próbálja meghatározni az ethereum fair értékét, ahol alapesetben egy DCF-modellt használ. Az Ethereum cash flowját úgy határozzák meg, hogy a bevételeket a tranzakciós díjak, a költségeket pedig a hálózat fenntartásának, többek között az ethereum bányászatának költségeit jelentik.

Az ethereum értéke három részből tevődik össze:

  • A jelenlegi hálózat várható cash flowjának jelenértéke abban az esetben, ha nincs növekedés.
  • Annak az értéke, hogy az Ethereum különböző piacokon (e-kereskedelem, fizetési rendszerek, aranypiac, bankolás, online játékpiac, zene, stb.) legalább 5 százalékos részedést szerez, vagyis itt már a jövőbeli növekedéssel is számol a Vineyard.
  • Egy nem egészen a kriptovaluták értékelésére használt opciós modell alapján, a várható piacbővüléssel is kalkulált érték.
Forrás: Vineyard

Az Ethereum “eredménykimutatása” az alábbiakban röviden bemutatásra kerül. A bevételek az Ethereum hálózati hatásainak dAppokra és a tranzakcióképességre való kiterjesztésével nőnek, növelve ezzel a felhalmozott tranzakciós díjakat. A kiadásokat jelenleg a bányászat magas energiaköltségének megtérülése érdekében eladott ETH-k jelentik.

A modell alapján az alaptevékenység vagy „core business” a 2021-es pénzügyi év után nulla növekedést mutat. Az Ethereum észlelt kockázati profilja, magas bétája és megközelítő WACC-je miatt 15 százalékos konzervatív diszkontrátát alkalmaztak. Ennek az alaptevékenységnek az értéke így 300 dollárra jött ki, 177 millió ETH kibocsátását feltételezve. Ez 383 dollárra és 500 dollárra változik, ha a diszkontrátát 10 százalékra, illetve 5 százalékra csökkentjük.

Ezek alapján tehát úgy tűnik, hogy az ETH értékeltségének nagy része jelenleg a várható növekedésből származik.

Forrás: Vineyard

A növekedés megítélésekor, a piacot iparágakra bontották, amelyeket az Ethereum diszruptálhat, feltételezve, hogy minden ilyen piac 5 százalékát meghódítja, amelyekhez valószínűségeket is rendeltek, így kapták a jövőbeli növekedési potenciál várható értékét. Persze ez közel sem pontos érték, de segít a piacok kontextusba helyezésében. Viszont azt is érdemes kiemelni, hogy az összetett adaptivitás miatt az egyik szektorban való elfogadás (például fizetések) erősen kihat egy másikra (például pénzátutalások).

Ebből az értékelési elemből tokenenként 1 945 dollár érték adódik a Vineyard becslése szerint.

Forrás: Vineyard

Tehát így az alaptevékenységre és a növekedési potenciálra kapott értéket összeadva 2 245 dolláros érték adódik, ami megközelíti a jelenlegi piaci árfolyamot (az elemzés megjelenésekor valamivel lejjebb, 2500 dollár körül állt az ethereum árfolyama).

Az értékelés harmadik részeként egy opciós modellt használt a Vineyard (a Black-Scholes modellt nyilvánvalóan nem kriptovaluták árazására találták ki), ez két részből tevődik össze:

  • Egyrészt, egy éves szinten 10 százalékkal bővülő piacon 10 százalékos piaci részesedés megszerzését árazták, ennek 25 százalékos valószínűséget adtak.
  • Másrészt, három százalékos valószínűség mellett, 65 százalékos piaci részesedés megszerzését árazták, az egy szintén éves szinten 10 százalékkal bővülő piacon.

Az opciós árazásból tokenenként 2 297 dolláros érték adódik, vagyis több, mint az árazás első két részéből.

Forrás: Vineyard

Ezzel az összérték 4 542 dollárra emelkedik. Ha hozzáadjuk a következő évtizedben várhatóan 2 százalékos deflációs kínálatcsökkenést (a London fork és a PoS-ra való átállás miatt),

akkor az Ether belső értéke jelenleg 5 448 dollár körül alakul, ami több mint duplája a jelenlegi árnak.

Forrás: Vineyard

Címlapkép: Jack Taylor/Getty Images

Neked Ajánljuk