Ráuszítja saját vadját a legkisebb Radeonra az NVIDIA – PROHARDVER!

Az NVIDIA hivatalosan is bejelentette a GeForce GTX 1630 jelzésű VGA-ját, amelynek az elsődleges célja az AMD Radeon RX 6400 életének kellemetlenebbé tétele. A fejlesztés a 12 nm-es node-on készülő, TU117-es kódnevű lapkát alkalmazza, ami mellé GDDR6 szabványú memóriák kerülnek.

Az új VGA specifikációit az alábbi táblázat foglalja össze:

NVIDIA GeForce GTX sorozat (Turing architektúrával)
Típus 1630
GPU kódneve TU117
Architektúra Turing
Magórajel 1740 MHz
GPU Boost órajel 1785 MHz
CUDA magok száma 512
Textúrázók száma 32
Blending egységek száma 16
Integer CUDA magok száma 512
Raszter órajelenkénti teljesítménye 16 pixel
Maximális Pixel kitöltési sebesség 28,6 GPixel/s
Maximális Texel kitöltési sebesség 57,1 GTexel/s
Elméleti számítási teljesítmény (FP16) 3,66 TFLOPS
Elméleti számítási teljesítmény (FP32) 1,83 TFLOPS
Effektív memória-órajel 12 GHz
Memória típusa GDDR6
Memóriabusz 64 bit
Memória-sávszélesség 96 GB/s
VRAM kapacitása 4 GB
PCI Express csatoló x16-os PCI Express 3.0

A rendszer egy butított Turing architektúrának számít, mivel nincs benne RT mag, illetve hiányoznak a Tensor feldolgozók is. Hivatalos referenciamodell ebben a kategóriában nem szokott lenni, és most sincs, így a fogyasztás szempontjából lényegében annyi az ajánlás, hogy az alapértelmezett órajel mellett maximum 75 watt legyen a TDP, így hattűs PCI Express tápcsatlakozóra nincs szükség.

A kimenetek tekintetében a DisplayPort 1.4, illetve a HDMI 2.0 van kötelezően előírva, és ebből tetszőleges konfigurációt alakíthatnak ki a partnerek. Az NVIDIA a DVI-t sem tiltja, bár ennek használata inkább ritkaságszámba fog menni.

A GeForce GTX 1630 ajánlott ára 150 dollár, de a legtöbb piacra kerülő modell tartalmaz valami extrát, többek között jobbféle hűtést, így az árazás szempontjából sok lehet az eltérés. Ahogy az első bekezdésben említettük a fejlesztés elsődleges konkurense a Radeon RX 6400, de ennek a teljesítményét a friss GeForce nem igazán éri el, mivel a zöldek újdonsága a gyártói tesztek alapján is nagyjából 40%-kal lassabb az AMD belépőszintű modelljénél. Ez még önmagában nem tragikus, ha később a szóban forgó különbség meglátszik majd az árcédulákon is.

Neked Ajánljuk