Hétfő éjszaka akár szabad szemmel is láthatjuk a betlehemi csillagot – Marcali Portál

8183635ke1216betlehemicsillag

A Jupiter és Szaturnusz bolygók látványa napnyugta után, a délnyugati égbolton novemberben és decemberben (Fotó: apod.nasa.gov/ Sebastian Voltmer)

A Jupiter és a Szaturnusz együttállásával lehet látni a Betlehemi csillagot december 21-én, hétfőn este, utalt a különlegességre a királyszentistváni Kocsis Antal, a Magyar Csillagászati Egyesület Hold-megfigyelési szakcsoportjának, illetve a balatonfűzfői Balaton Csillagvizsgáló vezetője. A két égitest legközelebb 2080-ban kerül ennyire egymáshoz – írja a veol.hu.

  

– A Jupiter és a Szaturnusz már megközelítette egymást novemberben, de legközelebb december 21-én, 19 óra 20 perckor állnak egymáshoz, fogalmazott Kocsis Antal. A két égitestet lehet látni napnyugta után, délnyugati irányban, alacsonyan. A fényesebb az alul látható Jupiter, a halványabb, a felette látható égitest, a Szaturnusz.

Célszerű olyan helyet keresni, ahogy sem épületek, sem fák nem takarják ki a látványt, és érdemes látcsövet magunkkal vinni, mert akkor a Jupiter négy kis holdját is lehet látni, természetesen, ha az időjárási körülmények ezt engedik. A szakember szerint nagyon érdekes csillagászati és kultúrtörténeti jelenség ez decemberben, mert a Naprendszer két legnagyobb bolygójának a „nagy együttállása” durván 20 évente történik meg. A mostaniban az is különleges, hogy 1623 óta nem volt ilyen közel egymáshoz a két bolygó, és 2080-ig nem is történik meg.

A csillag elnevezéséről Kocsis Antal felidézte, az időszámításunk kezdete előtti hetedik évben, Jézus születésekor volt hasonló jelenség. Akkor a Megváltó várása összekapcsolódott az égi látvánnyal, amit Betlehemi csillagnak neveztek el a katolikus kultúrkörben.

Arról is beszélt, hogy a különlegességet meg lehetne tekinteni a csillagászati egyesületeknél, de erre sajnos idén a járvány miatt nincs lehetőség, mert ezek az intézmények is bezártak – írja a veol.hu.

Neked Ajánljuk