A James Webb úgy fotózta le a Teremtés oszlopait, ahogyan még a csillagászok sem látták – Telex

A James Webb úgy fotózta le a Teremtés oszlopait, ahogyan még a csillagászok sem látták

A Teremtés oszlopai a James Webb űrtávcső felvételén – Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

A James Webb űrteleszkóp eddig nem látott részletességű felvételt készített a Teremtés oszlopai néven ismert csillagbölcsőről.

Az oszlopok a Sas-ködben, a Földtől mintegy 6500 fényévre lévő por- és gázfelhőben helyezkednek el. A ködben a Teremtés oszlopai egy nagyobb struktúrát képez, nagyjából öt fényév hosszú.

A Sas-ködöt 1745-ben fedezték fel, de a Teremtés oszlopai csak akkor vált széles körben ismertté, amikor 1995-ben a Hubble űrteleszkóp részletes képeket készített róla. A Hubble 2014-ben újra leképezte a Sas-ködöt, már látható fényben, de a James Webb mostani felvétele segít jobban átlátni a csillagkeletkezési régió porát. A vastag, poros barna oszlopok már nem olyan átláthatatlanok, és sokkal több, még kialakulóban lévő vörös csillag vált láthatóvá.

Hiába a jobb felvétel, még a Webb sem tudja megmutatni a világegyetem mélyebb rétegeit. A felvételein látható csillagközi közeg sűrű füstként vagy ködként működik.

A Teremtés oszlopai balra a Hubble 2014-es, jobbra a James Webb idei felvételen – Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

A Teremtés oszlopai balra a Hubble 2014-es, jobbra a James Webb idei felvételen – Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

A Webb új fotói a NASA szerint nagy segítséget jelent a kutatóknak csillagkeletkezés modelljeinek átdolgozásában. Azáltal, hogy sokkal pontosabban azonosítják a csillagpopulációkat, valamint a régióban található gáz- és pormennyiségeket, megérthetik, hogyan alakulnak ki és törnek ki a csillagok ezekből a felhőkből évmilliók alatt.

Neked Ajánljuk