Férfi kézilabda-vb: Magyarország–Zöld-foki-szigetek – NSO – Nemzeti Sport

A magyar férfi kézilabda-válogatott 34–27-re legyőzte az újonc Zöld-foki-szigeteket, így sikerrel kezdte a szereplését a 2021-es egyiptomi világbajnokságon.

Hoztuk a kötelezőt: győzelemmel kezdte a vb-t a magyar válogatott (Fotó: AFP)

MAGYARORSZÁG–ZÖLD-FOKI-SZIGETEK 34–27 (19–14)
Gíza, zárt kapuk mögött. Vezette:
Emam, Hedaja (egyiptomiak)
MAGYARORSZÁG: Mikler – HORNYÁK P. 4, ANCSIN G. 7, Lékai 2, Bánhidi 3, Szita 1, Sunajko S. 4. Csere: Sipos 1, Topic 1, Balogh Zs. 4 (1), Győri M. 2, Nagy Bence 4, Hanusz 1. Szövetségi kapitány: Gulyás István
ZÖLD-FOKI-SZIGETEK: E. Fernandes – A. Furtado 5, Araujo 2, Moreno 3, SEMEDO 6 (1), G. FURTADO 5 (2), A. Pereira 2. Csere: Almeida (kapus), G. dos Santos, Pina 2, Landim 2. Mb. szövetségi kapitány: Ruí Ferreira
Az eredmény alakulása. 6. perc: 5–1. 8. p.: 5–4. 12. p.: 8–4. 23. p.: 14–8. 26. p.: 17–10. 37. p.: 24–15. 45. p.: 26–19. 51. p.: 28–22. 55. p.: 31–23
Kiállítások: 12, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/1, ill. 3/3
MESTERMÉRLEG
Gulyás István:
– Érződött rajtunk az összeszokottság hiánya, még döcögött a játékunk, tipikus első mérkőzés volt. Nem rossz játékosok alkotják a Zöld-foki-szigetek válogatottját, többen az Európa-ligában, sőt, a Bajnokok Ligájában szerepelnek. Akik nem kaptak lehetőséget, azokat féltettük egy kicsit, mert összesen tizenkét sportolónk szervezetében mutatták ki az antitestet.

A csoport másik mérkőzésén
Németország–Uruguay 43–14 (16–4)

ÖSSZEFOGLALÓ

Sokáig kétséges volt, hogy egyáltalán sor kerül-e a mérkőzésre, miután a felkészülése hajrájában koronavírus-fertőzés által sújtott Zöld-foki-szigetek csapatából négyen Egyiptomba érkezve is pozitív mintát produkáltak. Az afrikai keret többi tagjának negatív lett a ma elvégzett tesztje, így az IHF zöld utat adott a játékuknak. Az más kérdés, hogy mekkora egészségügyi kockázatot hordozott így is a meccs, bár a mieink nagy része már átesett ősszel a víruson. A gyermeke születése miatt csak a hétvégén csatlakozó Bodó Richárd mellett Bóka Bendegúz, Székely Márton és Rodríguez Pedro maradt ki a nyitányra nevezettek közül.

A mieinknél az újonc Sunajko Stefan és a tavalyi Eb-t kihagyó Lékai Máté, valamint Ancsin Gábor is a kezdőnkben kapott helyet, e három játékos góljaival hamar ötgólos előnyre tettünk szert. Míg a csoport korábbi meccsén a németek kiütötték Uruguayt, az hamar kiderült, hogy a mi első ellenfelünk, a Zöld-foki-szigetek komolyabb játékerőt képvisel – még úgy is, hogy csak 11 játékost tudott nevezni a meccsre. Ezt bizonyította, hogy elég volt egy kiállítás, néhány eladott labda és kihagyott helyzet, hogy az afrikai csapat egyre zárkózzon.

Amikor precízen kijátszottuk a támadásainkat, jöttek a gólok is, és visszaállt az öttalálatos különbség. A szakmai stáb hamar megkezdte a csapat forgatását, hiszen az első két csoportmeccsünket arra is fel kell használnunk, hogy mindenki játékba lendüljön, miután a torna előtt felkészülési találkozót sem tudtunk vívni.

José Tomas csapata hétgólos hátrányánál kért időt, azonban ha a szünet előtt nem követünk el újra néhány technikai hibát, még biztosabban vezethettünk volna. Az igazsághoz tartozik, hogy Mikler Roland is bemutatott több bravúrt, ziccereket is hárított. Az afrikaiak 19–14-nél még fejbe lőtték a másik debütáló játékosunkat, Topic Petart, akire Ligetvári Patrik hiányában védekezésben is fontos feladat hárulhat a vb-n.

A győzelem után járt a pacsi a kispadnál (Fotó: AFP)

A folytatásban egy ideig jól összeállt a védekezésünk, felállt fal ellen alig tudtak betalálni az afrikaiak, így a plusz tízért is támadhattunk. Ehelyett kisvártatva kettős emberhátrányba kerültünk (Sipos Adrián a harmadik két percét kapta meg, így az utolsó negyedórára már nem állhatott vissza), amit kihasználva magára talált Zöld-foki-szigetek.

Ancsin egy hatperces gólcsendet tört meg (tíz lövéséből hét gólt szerzett, ezzel a meccs legjobbjának járó díjat is kiérdemelte), ezúttal főleg a Tatabánya jobbátlövője vállalta magára a távoli bombákat, meghálálva a sok lehetőséget. A fiatalok közül az irányító Hanusz Egon is próbálkozott rendesen, de nem akartak sikerülni a megoldásai, azonban az edzők hagyták, hogy tovább küzdjön. Bánhidi Bence a szokottnál több helyzetet hagyott ki, míg Máthé Dominik vagy ifj. Rosta Miklós nem kapott szerepet a mezőnyjátékosok közül, de ezen a mérkőzésen ez is belefért. Inkább az első két fordulóban jöjjenek ki a hibák, mint a későbbiekben.

Az ellenfél tizenegy emberrel sem vallott szégyent, végigküzdötte a hatvan percet, mindez a tisztes vereséghez volt elég. A mieink hullámzó játékkal hétgólos sikert (34–27) aratva indították a vb-t, vasárnap 20.30-tól Uruguay következik a 2. fordulóban.

A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI CSOPORTMÉRKŐZÉSEI
Január 17., 20.30: Magyarország–Uruguay (Tv: M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 19., 20.30: Magyarország–Németország (Tv: M4 Sport, élőben az NSO-n)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Hanusz éles szögben bemegy, és kilövi a kapu jobb felső sarkát (34–26). Moreno még szerez egy gólt, de ez a vége, 34–27-re megnyertük a mérkőzést.

59. perc: Topicot állítják ki két percre, Leandro Semedo pedig értékesíti a hetest. 33–26

58. perc: Bánhidi a kapufát találja el, de belülvédekezés miatt hetest kapunk. Sunajko hetesét védi Luis Almeida.

57. perc: Szita köszön be kissé balról (33–25), majd Mikler mutat be egy védést. Hanusz adja el a labdát, de Mikler hárít még egy ziccert.

56. perc: Moreno egy betörés után eredményes (31–24), Győri lent marad a földön. Nagy Bence is eredményes (32–24), majd Moreno válaszol egy újabb gyors góllal. 32–25

55. perc: Hanusz remek védekezése után üres kapura támadunk, Hornyák be is lövi a labdát közelről. 31–23

54. perc: Gualther Furtado lövése nem jó, a másik oldalon pedig Topic lövését védi Luís Almeida. Bánhidi kiharcol egy hetest, ráadásul Pereirát ki is állítják. Sunajko a lécet találja el, de a kipattanó az övé, és másodszorra már nem hibázik. 30–23

53. perc: Bánhidi lövése után a cserekapusról alécre, onnan pedig kifelé pattan a labda.

52. perc: Szita bejátszása után Bánhidi estében szerez gólt (29–22). Luís Almeida érkezik a zöldfokiak kapujába Élcio Fernandes helyére. A zöldfokiak kínai figurája nem jó, de Gualther Furtado így is gólt szerez. 29–23

51. perc: Ancsint nem tudják feltartóztatni, ezúttal betörés után talál be (28–21). Gyors válasz érkezik, Leandro Semedo eredményes. 28–22

50. perc: Edmilson Araújo kap jó labdát, majd egy betörés után kilövi a jobb alsót (27–21). Hanusz találja el a kapufát.

49. perc: Landim szerzi meg a 20. zöldfoki gólt (27–20). A másik oldalon Hanusz hibázik. Mikler bemutat egy védést, majd Bánhidi a kapufát találja el.

48. perc: Leandro Semedo nem találja el a kapunkat. Ancsin megszakít egy nagyjából hatperces magyar gólcsendet. 27–19

47. perc: Edmilson Araújo lövése után a lécről a kapu fölé pattan a labda, Hanusz a másik oldalon megint belemegy az ellenfelébe.

46. perc: Hanusz találja meg Bánhidit, de a kapus védi a lövését.

45. perc: Kettős emberhátrányban Hanusz megy bele az ellenfelébe. Admilson Furtado könnyű gólt szerez a jobb szélről beugorva. 26–19

44. perc: Bánhidit küldik ki két percre, majd 15 másodperccel később Sipost is – utóbbinak jár a piros lap is, ez volt a harmadik kiállítása. Gualther Furtado értékesíti a hetest. 26–18

43. perc: Ancsin lövése után ezúttal kisegíti a kapufa Élcio Fernandest.

42. perc: Passzívnál Ancsin lövi ki a bal alsó sarkot (26–17). Sipos kap bele egy passzba, labdát szerzünk, a tízgólos vezetésért támadunk.

41. perc: Ezúttal belemenés a zöldfokiaknál, megint támadhatunk. Áll a játék, Sunajko maradt lent a földön a zöld-fokiak kispadja előtt. Ápolni kell a szélsőt, a bírók pedig videóznak. Sunajko összefutott az éppen cserélő Landimmal, majd ráesett Morenóra.

40. perc: Szabálytalan zárás, miénk a labda. Jó a húzás a szélre, ráadásul Hornyák feladja kínaira, Győri pedig betalál az üres kapuba. 25–17

39. perc: Hanusz egy betörés után a kapu fölé bombázza a labdát.

38. perc: Leandro Semedo szerez remek gólt átlövésből (24–16). Újabb eladott labda, Semedo pedig megint betalál. 24–17

37. perc: Nagy Bence a szaggatottról lövi kia  jobb alsót. 24–15

36. perc: Ancsint küldik ki két percre. Emberhátrányban jól védekezünk, megszerezzük a labdát. Hanusz Egon is a pályán.

35. perc: Zöld-foki labdaszerzés, de Mikler védi Admilson Furtado ziccerét. Góllal bosszuljuk meg a kihagyott helyzetet, Bánhidi eredményes. 23–15

34. perc: Landim lő gólt (21–15), majd mi is betalálunk, Nagy Bence szerez egy gyors gólt. 22–15

33. perc: Mikler bemutat egy újabb védést, de ezúttal nem indulunk belőle. Eladjuk mi is a labdát, de most ők sem tudnak lerohanni minket.

32. perc: Leandro Semedo lövését blokkolja Sipos, majd Mikler is belepaskol a labdába. Ancsin bombázza a kapuba a labdát. 21–14

31. perc: Elkezdődött a második félidő, támadnak a zöld-fokiak. Eladták a labdát, jöhetünk. Sipos kap jó bejátszást, és megszerzi az első gólját a meccsen. 20–14

19 gólig jutottunk az első félidőben (Fotó: AFP)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Labdát veszítünk, de Mikler bemutat egy ziccervédést. Újabb labdavesztés, Admilson Furtado pedig ezúttal nem hibázik (19–14). Balogh nem tud gólt lőni, így a szünetben 19–14-re vezetünk.

29. perc: Balogh is beköszön (19–12), majd Mikler védése után Admilson Furtado lövi be a kipattanót. 19–13

28. perc: Ez is bent van, rendezetlen védelemmel szemben Pereira eredményes (18–11). Labdát veszítünk, Délcio Pina pedig gólt szerez a lerohanás végén. 18–12

27. perc: Délcio Pina küldi a kapunk mellé a labdát. Győri egy az egyben megveri a védőjét, és gólt lő. 18–10

26. perc: Balogh is gólt szerez, a jobb alsót lövi ki kilenc méterről. 17–10

25. perc: Gualther Furtado a kapuba pattintja a labdát (15–9). Balogh pazar labdát ad Topicnak, aki nem is hibázik (15–10). Azonnal jön a válasz, Leandro Semedo bombázza a labdát a kapunkba. 16–10

24. perc: Nagy Bence a pályán, és azonnal góllal kezd (15–8). Időt kérnek az afrikaiak. Ancsin kap sárga lapot, a zöld-fokiak pedig hetest.

23. perc: Lékai megtalálja Hornyákot, aki beugrik, és gólt szerez (14–8). Egy blokkolt lövés után Mikler nyomja a kapu fölé a labdát.

22. perc: Gualther Furtado test mellől lő, de nem találja el a kaput.

21. perc: Lékai egy az egyben megveri a védőjét, majd a lécet találja el, de kap egy hetest. Balogh gólra váltja a büntetőt. 13–8

20. perc: Edmilson gondolkodás nélkül a kapunk jobb oldalába bombázza a labdát. 12–8

19. perc: Balogh lövését ezúttal védi a kapus. A zöld-fokiaktól elveszik a labdát.

18. perc: Délcio Pina átlövése után utat talál a kapunkba a labda. 12–7

17. perc: Leandro Semedo bombázza a kapu mellé a labdát. Baloghra nem lépnek ki, így kilövi a kapu jobb oldalát. 12–6

16. perc: Balogh passza jó, Hornyák gólt szerez (10–6). Leandro Semedo a kapufát találja el, a játékvezetők elmennek videózni. Azt vizsgálták, hogy a gólvonal mögé pattant-e a labda, de a lécről egyértelműen kifelé jött. Gualther Furtado találta el Lékait, ez is kétperces kiállítás. Balogh passza megint pontos a szélre, Sunajko nem hibázik a bal szélről. 11–6

Nagy volt a csata az első félidőben (Fotó: AFP)

15. perc: Labdát veszítünk, Admilson ziccerét védi Mikler – egy ejtéssel próbálkozott, de nem jött be. Ismét elveszítjük a labdát, Pereira pedig belövi a ziccert. 9–6

14. perc: Egy betörés után Leandro Semedo is megszerzi az első gólját. 9–5

13. perc: Belemenés a zöld-fokiaknál. Ancsin megy be kissé jobbról, és megszerzi a harmadik gólját. 9–4

12. perc: Repkednek a kétperces kiállítások, Sipost másodszor is kiküldik. Lékai labdát szerez, Topic indul, de a lövését védi a kapus. Újra indulni tudunk, Sunajko pedig nem hibázik. 8–4

11. perc: Bánhidi szerez gólt, majd a földön marad (7–4). Moreno rátaposott a lábára, de ezt nem szúrták ki a játékvezetők.

10. perc: Hornyák ugrik be a jobb szélről, és megszerzi az első gólját a vb-n. 6–4

9. perc: Admilson Furtado rángatta meg Szitát, két percre kiküldik.

8. perc: Szita átlövését védi Fernandes, indulnak az afrikaiak, Admilson Furtado könnyű gólt szerez. 5–4

7. perc: Ancsin kerül ziccerbe, de a kapus védi a lövését. A másik Furtado is betalál, Admilson volt eredményes. 5–3

6. perc: Megvan az első zöld-foki gól, Gualther Furtado a szerzője (5–1). Ráadásul Sipost két percre kiállítják. Ancsint blokkolják, Gualther Furtado pedig a saját térfeléről az üres kapunkba dobja a labdát. 5–2

5. perc: Rossz a zöld-fokiak bejátszása beállóba, újra jó a lerohanás, s Sunajko megszerzi az első gólját a magyar válogatottban. 5–0

4. perc: Admilson Furtado ugrik be a jobb szélről, Mikler védi a lövését. Ancsin lő egy bombagólt (3–0), majd egy technikai hiba után megkapjuk a labdát, Ancsin pedig a gyorsindítás után eredményes. 4–0

3. perc: Lékai befut beállóba, Szitától labdát kap, és megszerzi a második gólját. 2–0

2. perc: Semedo is a kapufát találja el, Bánhidi összeszedi a labdát, Lékai az üres kapuba dobja azt. Vezetünk: 1–0.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. Vagyis csak úgy tűnt, mert egy másodperc után gond adódott az órával. 40 másodperc után máris jön egy kiállítás, Pereirának kell leülnie két percre. Szita találja el a kapufát emberelőnyben.

Pirosban a mieink, fehérben az afrikaiak.

A magyar válogatott a Zöld-foki-szigetek elleni meccs előtt (Fotó: AFP)

Pályán a játékosok, jönnek a himnuszok.

A magyar keretből kimaradók a Zöld-foki-szigetek ellen: Székely Márton (Telekom Veszprém), Bodó Richárd (Szeged), Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Rodríguez Pedro (Balatonfüredi KSE).

A csoport másik mérkőzésén a Németország gólgálát rendezett, és 43–14-re legyőzték az újonc Uruguayt. Részletek itt!

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Zöld-foki-szigetek mérkőzés az egyiptomi férfi kézilabda-világbajnokság A-csoportjának 1. fordulójában. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Mint ismert, a Zöld-foki-szigetek válogatottjánál a múlt héten még 15 játékosnak és stábtagnak lett pozitív a gyorstesztje, a PCR-tesztek hétfőn már „csak” hét esetben jelezték a fertőzést. Végül a hírek szerint hat játékos és négy stábtag (a szövetségi kapitányon kívül az egyik edző, egy fizioterapeuta és a szövetség egyik munkatársa) nélkül utaztak el Egyiptomba. Az első éjszakát egy karanténhotelben töltötték, leginkább a németek nyomására, majd az IHF csütörtök este jelezte, a megérkezés utáni vizsgálat további négy játékosnál mutatott pozitív eredményt, őket elkülönítették, az egész afrikai együttesre pénteken újabb tesztelés várt.

A nemzetközi szövetség szabályzata alapján egy csapat csak akkor léphet pályára, ha legalább 10 kézlabdázót – egy kapust is beleértve –, egy edzőt és egy orvost vagy fizioterapeutát ki tud állítani.

Az újabb PCR-teszt a 11 még bevethető afrikai játékos esetében negatív eredményt hozott, miközben a magyar válogatott részéről Nagy László elmondta, azt kérték, hogy a csarnokba megérkezve még antigén-gyorstesztet is csináljak az ellenfélnél. Mivel az MKSZ beszámolója szerint ez is negatív lett a vírussal még nem érintett játékosok és stábtagok esetében, így sor kerülhet az esti mérkőzésre.

Ezt erősítette meg az IHF is a német dpa hírügynökség érdeklődésére.

Mikler Roland: Nem bánnám, ha minél tovább Egyiptomban kellene maradni. A teljes interjú itt!

Gulyás István szövetségi kapitány vezéreket szeretne látni a férfi kézilabda-világbajnokságon, amelyre szerinte a tavalyi Eb-n látottnál erősebb magyar válogatott utazott el. A teljes interjú itt!

Levetkőzni a teli gatyát: Egyiptomban átléphetik árnyékukat a kézisek. A torna beharangozója itt!

A MAGYAR KERET  A ZÖLD-FOKI-SZIGETEK ELLEN
Kapusok:
Borbély Ádám (Veszprémi KKFT), Mikler Roland (Mol-Pick Szeged)
Jobbszélsők:  Hornyák Péter (Grundfos Tatabánya)
Jobbátlövők:   Ancsin Gábor, Balogh Zsolt (mindkettő Tatabánya), Máthé Dominik (Elverum – Norvégia)
Irányítók:  Győri Mátyás (Tatabánya), Hanusz Egon (Csurgói KK), Lékai Máté (Telekom Veszprém), Nagy Bence (FTC)
Beállók:  Bánhidi Bence, ifj. Rosta Miklós (mindkettő Szeged), Sipos Adrián (Tatabánya), Topic Petar (Balatonfüred)
Balátlövők:   Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
Balszélsők:
Sunajko Stefan (Tatabánya)

Kimaradók a Zöld-foki-szigetek ellen: Székely Márton (Telekom Veszprém), Bodó Richárd (Szeged), Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Rodríguez Pedro (Balatonfüredi KSE)

H-csoport (Alexandria): Szlovénia, Fehéroroszország, Dél-Korea, Oroszország
A csoportok első három helyezettje jut a középdöntőbe, ahonnan a csoportok első két-két helyezettje jut a negyeddöntőbe.

*A koronavírusos-fertőzések miatt visszalépő Csehország helyén Észak-Macedónia, míg az Egyesült Államok helyén Svájc szerepel.

A középdöntő mérkőzésnapjai az 1. csoportban: január 21., 23., 25.
Negyeddöntők (Kairó, Új főváros): január 27.
Elődöntők (Kairó): január 29.

Döntő (Kairó): január 31.