Történelmi megállapodás: egy lépéssel közelebb kerültünk a Magyarország által ellenzett globális adóhoz – hvg.hu

A társasági adóztatás globális reformját jelentheti a világ hét vezető ipari hatalma (G7) pénzügyminisztereinek a megállapodása, amelyről Rishi Sunak brit pénzügyminiszter számolt be. Eszerint a tevékenységük révén határokat átívelő multik legalább 15 százalékos társasági adót fizetnek azokban az országokban, ahol működnek. Az adókulcs olyan vállalatokat is érinthet, mint például az Amazon, az Alphabet (a Google anyavállalata) vagy a Facebook.

A lépés célja, hogy a nagy és jelentős bevételt elérő globális tevékenységű vállalatok ott adózzanak, ahol áruikat vagy szolgáltatásaikat forgalmazzák. A bevétel egyúttal lehetővé teszi, hogy a Covid-járvány okozta gazdasági problémák miatt eladósodott országok vissza tudják fizetni a tartozásaikat.

Még számos részletet kell kidolgozni, és az amerikai kormányzat kezdeményezésére hozott mostani lépés önmagában még nem elég, hogy globális legyen az adók igazságosabb elosztása. A G7 csoport – az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada, Japán, Németország, Franciaország és Olaszország – mindenesetre a brit pénzügyminiszter által történelminek nevezett döntéssel nyomást gyakorol más országokra is, hogy kövessék a példát. A következő kör a G20 lehet, amely a júliusban tartja a csúcstalálkozóját.

Magyarország már korábban bejelentette, hogy nem fogadja el a globális minimumadó ötletét.

A jelenlegi adóztatási rendszer szerint a multik létrehozhatnak egy leányvállalatot egy olyan országban, ahol alacsony a társasági adó kulcsa. Oda telepítik a más országokban keletkezett profitot, és így – legálisan – jelentős adó megfizetését kerülik el.

Ennek megakadályozásának két módja lehet. Az egyik a mindenhol bevezetendő minimáladó. A másik, hogy arra köteleznék a multikat: ott adózzanak, ahol az árut és szolgáltatást eladják, és ne ott, ahol a profitot elszámolják.

Neked Ajánljuk