Reagált az Európai Bizottság a lengyel Ab-döntésre: az uniós jog elsőbbséget élvez a nemzeti joggal szemben – hvg.hu

Lengyelország kimondta, hogy az uniós jog nem lehet felsőbbrendű. Pedig ez az EU-belépés feltétele volt.

Komoly aggodalmakat vet fel, hogy a lengyel alkotmánybíróság szerint az uniós alapszerződés egyes előírásai összeegyeztethetetlenek az alkotmánnyal – írta csütörtöki közleményében az Európai Bizottság, reflektálva arra, hogy a lengyel Ab kijelentette, nem állhat az uniós jog a hazai fölött.

A Bizottság fenntartja: a lengyel alkotmánybírósági döntés megkérdőjelezi az uniós jog elsőbbségét és az Európai Unió Bírósága tekintélyé, és azt is leszögezték, hogy az uniós bíróság minden határozata kötelező a tagállamok hatóságaira nézve, beleértve a nemzeti bíróságokat is. Az EB elemezni fogja a döntést és csak azt követően lép az ügyben.

Lengyelország hosszú ideje áll hadban az EU-val a jog terén. Az Unió bírósága júliusban úgy ítélkezett, hogy a varsói Legfelső Bíróság fegyelmi kamarája, amely akár ítéletek tartalma és indoklása miatt is felelősségre vonhat bírákat, függessze fel tevékenységét, mert tagjait – ahogy több száz más bírót is – egy politikai alapon kinevezett, nem a bírói kar által választott testület javaslatára nevezte ki a köztársasági elnök. Ezt elutasították a lengyelek – bár nem tehették volna meg –, Mateusz Morawiecki miniszterelnök pedig kezdeményezte az “EU-beleszólás” alkotmányosságának felülvizsgálatát. A szuverenitási harcnak egyelőre nem tudni, mi lesz a következménye.

Neked Ajánljuk