Egyelőre hiába várjuk az első magyar érmet, de Hosszút még mindig imádja a közönség – Index.hu

A vasárnapi döntők sorát a férfiak 100 méteres mellúszása nyitotta, azé a számé, amely 2015, Kazany óta Adam Peaty felségterülete, a legutóbbi három világbajnokságot ő nyerte, és a mostaninak is a toronymagas esélyese lett volna – ha nem törik el egy csont a lábfejében, és nem mondja le emiatt a budapesti szereplést. Távollétében szabad volt a vásár, no persze Peaty 56,88 másodperces, Kvangdzsuban úszott világcsúcsa nem forgott veszélyben. 

A király megüresedett trónjára az olasz Nicola Martinenghi ült fel 58,26 másodperces idővel, negyed testhosszal megelőzve a holland Arno Kammingát.

Száz női pillangón egy 19 éves, kínai anyától született amerikai kislány győzött, az a Torri Huske, aki három éve nem kevesebb mint öt aranyérmet szerzett ugyanebben a medencében, a budapesti junior-világbajnokságon. Huske majdnem megjavította a svéd Sarah Sjöström 55,48 másodperces világrekordját. Az 55,64 jókora egyéni csúcs, a már 28 éves Sjöström ugyan itt van Budapesten, de ebben a számban nem indult, úgyhogy itt is üres volt a trón.

A vasárnap bizonyos tekintetben a vb „legüresebb” napja, mindössze négy számban hirdettek bajnokot. Mire eljutottunk az 50 férfipillangó fináléjáig, számunkra érdektelen elődöntők peregtek, volt időnk rákészülni Szabó Szebasztián úszására. A 26 éves délvidéki izomkolosszus, aki ma már a Győri Úszó SE versenyzője, és akinek a pályafutását a Petrov ikrek, Árpád és Iván egyengetik, Európa-bajnoki címvédőként készült a döntőre. Ahol a 2-es pálya jutott neki úgy, hogy az elődöntőben egy századra megközelítette a saját maga által tartott országos csúcsot, a 22,90 másodpercet. Az ellenfelek között ott volt a 14-szeres világbajnok amerikai Caeleb Dressel, szóval itt mindenki rajthoz állt, aki él és mozog. A rajt előtt Szabó körülnézett, mintha a közönséget figyelte volna, aztán ellőtték a mezőnyt.

Dressel igazolta klasszisát, megvédte kvangdzsui elsőségét, és immár tizenötszörös világbajnokként szállt ki a vízből. A második a 42 éves (!) brazil Nicholas Santos, a harmadik az amerikai Michael Andrew lett, utóbbi húsz évvel fiatalabb Santosnál, aki már csak hobbiúszó, legalábbis nem edz annyit, mint fénykorában. Szabó a tizedik tempó után vett levegőt, csak egyszer, és nem a legjobban sikerült neki a célba érkezés, hatodik lett, egy tizeddel elmaradva vasárnapi idejétől, a 22,91-től. 

Nagy élmény volt a hazai közönség előtt úszni, függetlenül az eredménytől, örültem, hogy ennyien vannak – mondta a vegyeszónában a kissé csalódott Szabó. – Próbáltam kiélvezni a rajt előtti pillanatot. Sajnos most nem jött ki az úszás. Amit tudtam, azt kiúsztam magamból, most ennyi sikerült. Őszintén nem tudom, hogy mi hiányzott, mit hibáztam. Nem vagyok megelégedve, szerettem volna elérni a dobogót, mert bennem van, bennem lesz. Azon vagyok, hogy az augusztusi Európa-bajnokságon kijöjjön. Vasárnap olyan könnyen úsztam a 22,91-et, hogy azt hittem, ma javítani tudok, sajnos nem sikerült, igazából nem tudom az okát. Borzasztó erős volt a mezőny, azért azt ne felejtsük el.

Hosszú Katinka élete utolsó vb-döntőjére készült 200 női vegyesen. (A 400 vegyes, a királyszáma még hátravan!)

Különleges viadal ez a 33 éves fiatalasszonynak, minden bizonnyal ez a búcsúéve versenyzőként, egy kicsit amolyan farewell tour ez neki… Az embernek Kobe Bryant 2016-os búcsúsorozata jutott eszébe, amelyre egy 60 pontos álommeccsel tett pontot, vajha Katinka is valami hasonlót tartogatott volna erre a hétfői napra!

Hosszú Katinka a szám legutóbbi négy világbajnoksága aranyérmeseként készült a 200 méter női vegyes döntőjére. Ennek azonban ezúttal az égvilágon semmi jelentősége nem volt, éppen maga a háromszoros olimpiai bajnoknő hűtötte le rajongói lelkesedését a közelmúltban azzal, hogy arról beszélt, az Iron Lady-korszak már a múlté, megváltoztak a prioritások az életében, amit mi sem jelez ékesebben, mint hogy augusztusban másodszor is bekötik a fejét. 

Mindenesetre nem érdektelen felsorolni, hogy a legutóbbi hat világbajnokságon milyen időt úszott Hosszú ebben a számban, és ezzel hányadik helyen végzett:

2009, Róma: 2:07,46 perc, 3. hely

2011, Sanghaj: 2:11,24 perc, 6. hely

2013, Barcelona: 2:07,92 perc, 1. hely

2015, Kazany: 2:06,12 perc, világcsúcs, 1. hely

2017, Budapest: 2:07,00 perc, 1. hely

2019, Kvangdzsu: 2:07,53 (2:07,02 az előfutamban), 1. hely

Itt, a Duna Arénában 2:10,72 perces időt úszott az elődöntőben, amivel – hatalmas rutinjának is köszönhetően – nyolcadikként bejutott a döntőbe. Ahol a nyolcas pályán úszott, és a gyorson szépen hajrázott is, bejött hetediknek, az ideje 2:11,37 perc, ha megússza az elődöntőbeli időt, azzal ötödik lett volna, de nincs jelentősége, hiszen ez minden idők egyik legnagyobb úszójának jutalomjátéka.

Ráadásul kedves hazai közönsége előtt, amely ugyanúgy ünnepelte, mint öt éve, amikor sikert sikerre halmozott ugyanitt, ugyanebben a medencében.

Hosszú talán akkor sem adott ennyi interjút, mint amikor három aranyérmet nyert a riói olimpián. Többen voltak rá kíváncsiak, mint a tényleg remek idővel – bár Katinka világcsúcsánál egy másodperccel gyengébb idővel – győztes amerikai Walshra. 

Nem vagyok százszázalékos formában, de így is óriási élmény volt ez az úszás – kezdte Hosszú a vegyeszónában. – Úgy éreztem, hogy a közönség hálás volt, és ez nagyon jólesett. Vasárnap gyorsabban úsztam, ma egy kicsit lassabban. Hétfőn pihenek egyet, aztán jöhet a 200 pillangó. Vasárnap az a 2:10,72 a pillanatnyi csúcs volt, annál gyorsabban nem tudtam volna úszni. Örülök, hogy újra átélhettem a vb-döntő varázsát. Ismétlem, úgy hallottam, hogy a közönség megtapsolt. A Covid óta nem nagyon úsztam közönség előtt, ez a mostani élmény visszahozza a 2017-es érzéseket, és ez leírhatatlanul jó. Nem tagadom, ez a felkészülés nem volt elegendő és nem volt kellőképpen fókuszált. Anno robotként úsztam, most a szívem vitt előre.

Most mondjuk azt, hogy jobban szeretjük ezt a Katinkát, mint a robotot, még ha az eredményeket nem is lehet összehasonlítani?!

Döntők

100 m férfimell: 1. Nicola Martinenghi (olasz) 58,26 mp, 2. Arno Kamminga (holland) 58,62, 3. Nic Fink (amerikai) 58,65

100 m női pillangó: 1. Torri Huske (amerikai) 55,64 mp, 2. Marie Wattel (francia) 56,14, 3. Csang Jü-fej (kínai) 56,41

50 m férfipillangó: 1. Caeleb Dressel 22,57 mp, 2. Santos 22,78, 3. Michael Andrew (amerikai) 22,79, …6. Szabó Szebasztián 23,01 mp

200 m női vegyes: 1. Alex Walsh 2:07,13 perc, 2. Kaylee McKeown (ausztrál) 2.08,57, 3. Leah Hayes 2:08,91, …7. Hosszú Katinka 2:11,37.

A hétfői program, délelőtt 9.00 órától, előfutamok:

50 m férfimell (Gál Olivér)

200 m női gyors (Pádár Nikolett)

200 m férfipillangó (Milák Kristóf, Kenderesi Tamás)

800 m férfigyors (Kalmár Ákos)

Este 18.00 órától elődöntők és döntők:

200 m férfigyors, döntő

1500 m női gyors, döntő

50 m férfimell, elődöntő

100 m női hát, döntő

100 m férfihát, döntő

200 m női gyors, középdöntő

200 m férfipillangó, középdöntő

100 m női mell, döntő

Elkezdik női vízilabdázóink is: 21.00 órai kezdettel a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában Kolumbiával találkoznak. 

(Borítókép: Hosszú Katika. Fotó: Papajcsik Péter / Index)

Neked Ajánljuk