Akkora a baj Észak-Koreában, hogy még az ország diktátora, Kim Dzsongun is kénytelen volt magyarázkodni – Portfolio

Észak-Korea vezetője, Kim Dzsongun a Koreai Munkapárt 76 éves évfordulóján rendezett ünnepségen arra szólította fel az állam illetékeseit, hogy a „zord” gazdasági helyzet ellenére fókuszáljanak az állampolgárok életminőségének javítására – írja a Reuters.

Phenjanban vasárnap díszünnepségeket és tűzijátékot is tartottak az állampárt tiszteletére, ugyanakkor a nagy katonai parádé elmaradt.

Bár az elzárt országból nagyon kevés hír szivárog ki, a jelek szerint a gazdasági helyzet súlyos lehet, miután Észak-Koreának nemcsak a nyugati szankciókkal, hanem heves esőzésekkel és áradásokkal is szembe kellett néznie.

Megfigyelők szerint Kim Dzsongun a nyár folyamán azért hajtott végre átszervezéseket az államapparátusban, mert a fegyverkezés helyett a rossz gazdasági helyzetre akar fókuszálni.

Az ENSZ egy szakértője éppen a múlt héten számolt be arról, hogy az ország legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő lakosait éhínség fenyegeti, miután az ország a koronavírus-járvány miatt még inkább bezárkózott. A szakértő szerint az ENSZ által kivetett szankciókon is enyhíteni kellene.

Kim Dzsongun szerint az ország előtt hatalmas feladatok állnak a gazdaság kiigazítása és fejlesztése terén.

A példátlanul fontos munka dinamikus előmozdításának egyetlen módja a zord helyzet ellenére is az, hogy az egész párt egységbe tömörüljön

– mondta, kiemelve, hogy az állami tisztviselőknek nem szabad előjogokat és különleges bánásmódot kívánniuk.

Az észak-koreai állami média felvétele szerint Kim Dzsongun egy sötétbe öltözött tisztviselőkkel teli teremben beszélt, távolságtartás és a koronavírus elleni védekezés látható jelei nélkül. Az ország egyetlen vírusos esetet sem jelentett, de szigorú határzárat és egyéb intézkedéseket vezetett be. Néhány hete még a Kína által felajánlott vakcinákat is elutasították, mondván, nincs rá szükségük.

Közben az amerikai külügyminisztérium csütörtökön azzal vádolta meg Kim Dzsongunt, hogy elsősorban ő a felelős az országban kialakult humanitárius helyzetért. „A rezsim továbbra is kizsákmányolja saját állampolgárait, megsérti emberi jogaikat, és az ország népétől elvonja a forrásokat, hogy törvénytelen ballisztikus rakétaprogramját kiépítse” – mondta Ned Price minisztériumi szóvivő egy washingtoni sajtótájékoztatón, megjegyezve, hogy az Egyesült Államok támogatja az Észak-Koreának nyújtandó humanitárius segélyek biztosítására irányuló erőfeszítéseket.

Címlapkép forrása: MTI

Neked Ajánljuk